7. detsember 2015

Ükskord pidi see ju juhtuma

Meri möllas ja üle ääre viskas ka. Asusime maa poole teele teadmises, et elekter oli ära läinud, aga peagi tagasi tulnud ja et puid on murdunud, aga ei midagi väga hullu ja et katused on peal ja metsas käib jaht.
Torm on meil siin viimaste nädalate põhiline märksõna. Nagu ikka igal aastal sügiseti ja... kevadeti ja ... talvehakul ja... sageli ka suvel ja... vahel koguni südatalvel. Mõõdupuuks on alati 10 a tagune jaanuaritorm (68-nda aasta tormist ei tea ju alla 40-aastased mitte midagi). Et kas seekord on siis hullem või pole. Eks selle jaoks on hullem, kellele vesi tuppa tuleb, katus minema lendab või puu elektritraatidesse kukub. 

Ma ei saa sellest aru, et kuidas saab maamajas elades jääda lootma ainult elektri peale? Olen tõesti siit-sealt kuulnud, et ongi maal selliseid olukordi, et ei saa ei vett kaevust kätte ega tuba soojaks. Ja igav on, sest arvuti ei tööta ja telekas ka mitte. Meil õnneks sellist asja juhtuda ei saa, meil on pliit ja ahi, kaevust vaatab pooleteist meetri sügavuselt vesi vastu, on akupank ja dünamoga taskulamp, õlilambid ja küünlad, suured potid saunavee jaoks, gaasipliit ja lisaballoon. Telekat ei ole taotluslikult ja arvutita saaks ka hakkama. Terroriste siin peale metssigade rohkem ei ole. PTÜI, PTÜI, PTÜI! 

Nii et kui oled kõikide maailma katastroofide vastu justkui ette valmistatud, siis võib leiduda ikka veel üks nõrk koht - umbes 10 gr metalli, ilma milleta teps mitte maja uksest sisse ei saa. Seda, et meil võtmeid kaasas ei ole, märkasime juba siis, kui olime kilomeetrijagu linnapiirist väljas. Aga ettenägelikul maainimesel on ju ometigi mitmed võtmed! Kindlas kohas. Mitte mati all, ärge mitte lootkegi! Nii et tuld! ja läbi jämeda vihma aina edasi!

Kõhe teekond oli. Palju oksterisu teel, mõned tükkideks saetud suured puud tee ääres, autot kõigutav tuul, külade viisi pimedaid aknaid ja haledad üksikud njääääuuud tagaistmel.. Pole viga, pisike karvakera, juba varsti saad sooja tuppa (sest koldesse on järgmiseks korraks alati ootele pandud tulehakatus), saad oma toidukausside juurde (sest termokastides on vähemalt nädalajagu kassitoitu ja inimeste toitu ikka ka) ja kui ilm jääbki möllama, siis saad rehetoas turvaliselt oma põnevaid kassimänge mängida. 

Õuele saabudes oli pilt siiski natuke hullem, kui arvasime. Üks vana ploom oli pooleks, kuid kukkunud väga viisakalt, midagi kahjustamata. Päikese või vihmavarjud olid koos raskete jalgadega igaüks ise suunas pikali, lilleredel muidugi ka koos potsikutega. Eemal metsarapikus oli ka suuremaid puid pikali. 


Ja me tuppa ei saagi, me tuppa ei saagi... ja kas on vajaagi? ON!Kõigepealt lasime kiisu puurist välja. Mindi võtit tooma. Ja ei tulda. Ja ei tulda. Ja ei tulda selle võtmega. Kiisu juba tõmbas ennast kössi, aga autosse tagasi ka ei läinud, sest autosõit talle eriti ei meeldi. Sauna võti oli meil olemas, aga elekter käib ju majast sisse. Elekter oli külas olemas, sommide liikumisanduriga lamp muudkui vilkus eemal. Sauna eesruumis oli küll hämar, aga kuiv, kuid meie kiisu ei armasta seal millegi pärast olla. Ilmselt pelgab ta mingeid animaalseid lõhnu, olnud seal ju kunagi lambalaut. Linnas ei taha ta meil kašmiirvaiba peale ka astuda, käib ringi ümber vaiba. Nii et kiisu jooksis ikkagi üle õue maja ette tagasi ja trotsis heitunult vett, mis räästast pritsis. 

Võti oli kadunud! Sest salaaugu taga oli veel üks salasalaauk, millest meil varem aimugi ei olnud. Sai seal veel võimeldud ja redeligagi ronitud, millel muidugi otse loomulikult valusalt ka üks oluline pulk murdus. Olime juba kenakesti märjad. Kogu kaosest ei saanudki pilte teha, sest aparaat oleks märjaks saanud ja vihmavarju oleks tuul ära viinud.
Tulgeometiappiiiiiii!

Hakkasime maja ümber ringi vaatama. Kass käis segaduses näoga räästaalust mööda meiega kaasa, endal kasukas vihmast pärlendamas. Tundsin, et endalgi on vesi juba selja pealt läbi riiete tulnud. No me ei tahtnud ju midagi lõhkuma hakata. Ei lukke, ei aknaid. Ettenägelikul tublil maainimesel on ju veel ka haagid ja riivid ning vanematel akendel lausa naelad seespool ees. Nii et kaks võimalust - kas minna linnast võtit tooma (edasi-tagasi 100 km) või minna linna ja jäädagi sinna.
Terve tagasitee me aina rääkisime, mida sellest kõigest nüüd head sündis, et me linna tagasi minna otsustasime. 

Jõudsime veel valges mere ääres tormi vaadata.
Lisavõtmed, mida me juba poolteist aastat teha kavatsesime, saavad nüüd kohe kindlasti tehtud.
Polnud vaja õhtu otsa kolme ahju kütta, aga linnas tuba soe veel hommikusest kütmisest.
Äkki oleks maal elekter nagunii ära läinud?
Äkki oleks mingi tormikahjustuse pärast  pidanud nagunii poolest ööst linna tagasi tulema?
Saan üle pika aja telekast Downton Abbey`t vaadata! 
Kiisu saab öö läbi magada ja ei pea kõrv kikkis hiirte pidu kuulatama.
Saunas jõuame veel küll ja küll elus käia.
Süda rahul, et elamine üle vaadatud ja risu-räsu ära koristatud sai.
Saan linnas plaaniväliselt veini villida, sest maal see töö mulle ei istu.
Ja äkki saavad mõned liistud ja kaablidki ära pandud.

                                        Muudab rannajoont

Robby oli rohkem kui segaduses. Kössitas turvavööga autoistme külge kinnitatud puuris ja välgutas põlevaid silmi. Uus pikk autosõit ei meeldinud talle sugugi, aga õnneks rooberdama ka ei hakanud. Selle hinnaga muidugi, et keerasime autos soojuse maha, mis meile endile märgade riietega just kõige mugavamat olemist ei taganud. Autoraadiost tuli imelikul kombel Tuljakut. Kergelt närvis inimene ikka ju laulab, mida siis muudki targemat teha.

Terve vald oli kokku aetud,
kihelkond kokku kutsutud
MJAOOOOUUU!

küülaliisi iigat seltsi -
Viruvanem kaasagagi paalutud!
MJAOOOOUUUUU!

Tõn-ni, parajam peiu,

MJAOUUUUUU!

MJAOUUUUUU!

kosind Mannikese endale...........Ohhjahh, saime ilusti koju ja tee peal antud lubadused täitsime ka kõik ära. Lisaks saatsime oma sommikestele iseseisvuspäevaks õnnitluse. Saime vastu tänud ja soomemaa ilmateate koos lumeoludega ning kinnituse, et jõulude ajal juba kohtume.

Siit kolin nüüd edasi veiniblogisse, sest tänu äpardunud saunaskäigule on teisegi blogisse üle pika aja midagi lisada. Ja et see lugu ikkagi helgelt lõpetada, siis olgu siin üks suine pilt meite merest, sest uus suvi on juba teel. Olge terved! Ja olge ettenägelikud nagu Stirlitz ja Bond kokku!

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar